Pühapäeval, 25. augustil valiti Narva parimaks kogukonnaaiaks Narva Residentuuri juures loodud aed nimega „Tunnete vikerkaar“. Žürii hinnata oli üheksa kogukonnaaeda, mille lõid ida-virumaalased Integratsiooni Sihtasutuse eesti keele maja algatatud Aiahaldjate kooli raames.
„Meie kogukonnaaed on kinnitus, et eesti keelt saab samuti läbi ühiste tegevuste õppida. Väljendada ja arutada ideid, valida ja kasvatada taimi, kavandada ja selgitada töid on vaid mõned näited, mida nüüd saame ka eesti keeles tehtud. Loodetavasti innustab meie ökoaed narvalasi edasi pürgima ja oma kodulinna kaunistama,” jagas muljed parima kogukonnaaia üks loojaid Olga Lutška, kes elab Narvas ja nüüd soovib sarnast projekti ka oma õpetajatöös ette võtta.
Aiahaldjate koolis osales 35 Narva ja Sillamäe elanikku, kes kooli alguses valdasid eesti keelt kesktasemel. Osalejad moodustasid üheksa töörühma, milles töötasid välja ja viisid ellu oma unistuste aia projektid. Nii aianduse nippide jagamisel kui ka eesti keele õppimise osas olid igal sammul toeks Hiiumaa ametikooli õpetajad.
„Julgus eesti keeles rääkida kasvas sama jõudsalt kui aiad. Kiiduväärt on uudishimu ja pühendumus, millega osalejad andsid parima, et võimalikult palju juurde ammutada. Oskus palju erinevat ühildada väljendub ka võitjate töös – mitmekümnest taimest on loodud tervik,“ ütles Hiiumaa ametikooli õpetaja Lylian Lainoja, kes oli osalejatele algusest peale toeks.
Võimaluse ühildada eesti keele õpe kogukondlike aedade loomisega pakkus Integratsiooni Sihtasutuse eesti keele maja, kes käivitas Aiahaldjate kooli koostöös Hiiumaa Ametikooli, Narva Kunstiresidentuuri ja Juhani Puukooliga. Tegevuse korraldasid keelemaja õpetajad Julia Viirsalu ja Monika Sooneste.
„Keeleõppijad saavad kasutada õpitut edaspidi ka argielus. Oma aeda luues, teistega kogemusi jagades või hoopis muust rääkides – Aiahaldjate kool avardas võimalusi. Sarnaselt varasemate koostööprojektidega kinnitas ka see algatus, et läbi ühiste harrastuste on keeleõpe tõhus ja tulemusrikas,” märkis eesti keele maja juht Anna Farafonova.
Narva elanikud ja külalised saavad kõiki Aiahaldjate kooli raames loodud kogukonnaaedu uudistada Narva Kunstiresidentuuri, Narva Kreenholmi kooli, Eesti keele maja ning Narva Sepa Hoolekandekeskuse juures.
Aiahaldjate kooli raames loodud kogukonnaaedu hindas žürii koosseisus Joanna Saart (Juhani Puukool), Lylian Lainoja (Hiiumaa Ametikool), Ivari Kandima (Hiiumaa Ametikool), Maarja Gustavson (Hiiumaa Ametikool), Anna Farafonova (Integratsiooni Sihtasutuse eesti keele maja) ja Monika Sooneste (Integratsiooni Sihtasutuse eesti keele maja).
Parimaks osutunud kogukonnaaia „Tunnete vikerkaar“ autorid on Olga Lutška, Jelena Suhhotina, Irina Klimko ja Diana Šanina.
FOTOD
Pildigalerii (Intergratsiooni Sihtasutus/ Jelizaveta Gross): https://photos.app.goo.gl/RivXwxSQpUVayapt8