Vene Haridus- ja Heategevusühingute Liit Eestis on asutatud 24. veebruaril 1923. aastal eesmärgiga ühendada Eestis elavaid venelasi ja slaavlasi ning hoida nende kultuuri ja traditsioone. Paraku viisid 1940.-te aastate sündmused Liidu kaotamiseni. 1992. aastal taastati restitutsiooni alusel Liidu tegevus Slaavi Haridus- ja Heategevusühingute Liit Eestis nime all. 1. detsembril 2007 sai organisatsioon tagasi oma ajaloolise nime Vene Haridus- ja Heategevusühingute Liit Eestis (VHHLE ehk Vene Liit).
VHHLE katuse all tegutseb ligi 90 organisatsiooni, 30 neist saab osa riiklikust baasfinantseeringust. Koosseisus on tantsu, laulu, teatri, kunsti (maal, foto, video), kirjanduse, esteetilise kasvatuse ja muud kollektiivid Tallinnast, Narvast, Tartust, Kundast, Kohtla-Järvelt, Pärnust, Jõhvist. Paljud neist on rahvusvaheliste konkursside auhindade laureaadid.
Igal aastal korraldab iga liikmesorganisatsioon mitu avalikku üritust: kontserdid, festivalid, esindused, ballid, näitused, konkursid, loengud ja seminarid. Loomekollektiivid osalevad aktiivselt rahvusvahelistel üritustel ja konkurssidel, tutvustades slaavi kultuuri avalikkusele.
Alates 1991. aastast toimub iga kahe aasta tagant rahvusvaheline laulu- ja tantsupidu "Slaavi pärg", mille ajalugu ulatub eelmise sajandi 30.-tesse aastatesse. VHHLE kollektiivid osalevad aktiivselt igal aastal slaavi kirjakeele ja kultuuri päevadel, kus korraldatakse temaatilisi loenguid ja näitusi, kontserte ja etendusi Tallinna Vene Kultuurikeskuses.
VHHLE katuse all tegutseb aktiivselt Vene Akadeemiline Selts, Kultuuriselts Pritšudje, A. S. Puškini Ühing, Rahvalaulukoor Sudaruški, tantsustuudiod, laste vokaalstuudio Nupukesed, folklooriansambel Bõlitsa, Vene Filharmoonia Ühing, Vene Kunstnike Ühendus ja muud tuntud kollektiivid. Toimuvad kirjandus-muusikalised õhtud, arutelud, filminäitamised, uute raamatute esitlused ja palju muud.
Üheskoos tähistatakse slaavi kultuuri jaoks olulisi tähtpäevi: kuulsate kirjanike sünnipäevad, slaavi kirjakeele päevad, emakeele päevad jne.
Liit toetab korralduslikult festivalide ja konkursside läbiviimist Eestis. Heaks tavaks
on VHHLE kollektiivide osalemine Vanalinna päevadel, Euroopa päevadel, Hansapäevadel, Lasnamäe päevadel, vastlapäeva ja jaanipäeva kontsertidel jm.
Peamisteks koostööpartneriteks on Kultuuriministeerium, Integratsiooni Sihtasutus, Tallinna
Kultuuri- ja Spordiamet, Tallinna Linnakantselei ja kohalikud omavalitsused.