Ida-Virumaa Integratsioonikeskus MTÜ on asutatud 30. juulil 2001. aastal eesmärgiga toetada rahvusvähemuskultuuride lõimumist Ida-Virumaal. Keskus on katusorganisatsiooniks 23-le Ida-Virumaa rahvuskultuuriseltsile, aidates kaasa nende toimimisele ja süsteemsele arendamisele.
IVIK on pikaajaline partner Kultuuriministeeriumi juures toimivale Ida-Virumaa rahvuskultuuriühenduste ümarlauale, mis ühendab enam kui 30 organisatsiooni. Ümarlaud asutati Ida-Virumaa muust rahvusest elanike lõimumise toetamiseks.
Integratsioonikeskuse tegevusaastate jooksul on traditsiooniks saanud ja populaarsust kogunud rahvusvähemuste kultuurifestivalid, konverentsid, kontserdid, rahvuskäsitööd tutvustavad õpitoad.
Koostöös Jõhvi Kultuuri- ja Huvikeskuse ning rahvuskultuuriühenduste ümarlauaga korraldatakse igal aastal traditsioonilist ja osavõturohket kultuurifestivali „Rahvuskultuuride loomepada“. Festivali õpitubades tutvustatakse Ida-Virumaa erinevate rahvuskultuuride traditsioonilist käsitööd, rahvuskööke ja kultuuripärandit. Toimuvad kontsert ja konverents.
Ida-Virumaa Integratsioonikeskuse tegevust on tunnustanud nii kultuuriminister kui ka Integratsiooni Sihtasutus. Keskuse igapäevatööks on nõustamine ja konsultatsioonid Ida-Virumaa elanikele rahvusvähemuste probleemidega seotud ja integratsioonialastes küsimustes. Integratsioonikeskuse peamisteks partneriteks on pika aja jooksul olnud Kultuuriministeerium, Integratsiooni Sihtasutus, Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Eesti Kultuurkapital, Ida-Virumaa omavalitsused eesotsas Jõhvi Vallavalitsuse ja Narva ning Kohtla-Järve linnavalitsustega, samuti Jõhvi Kultuuri- ja Huvikeskus, kohalikud muuseumid (Iisaku Kihelkonna muuseum, Narva-Jõesuu koduloomuuseum). Rahvusvahelistest partneritest on keskusel pikaajalised koostöösuhted Briti Nõukogu, USA Suursaatkonna ja Suurbritannia Suursaatkonnaga.