Kultuuririkkuse aasta filmisoovitused

 

Kultuuririkkuse aastat tähistades on paslik kaeda ka meie pildikunsti šedöövreid. Eesti filmikunsti ajalugu on täis eriilmelisi režissööre ja nende filme.

Meeldejäävamate ja olulisemate filmidega tutvumiseks tasub lugeda Tristan Priimäe teost „101 Eesti filmi.“

Alljärgnevalt soovitame mõningaid eriilmelisi filme, mis on tabavalt meie kultuuririkkust pildikeelde pannud. Abikäe on ulatanud Eesti Filmi Instituudi ja Filmiarhiivi poolt kureeritud Arkaader – Eesti filmi visuaalkodu, mis varmalt oma varalaekad filmifännidele avab.

Kutsume teid Jaak Lõhmuse sõnu kasutades visuaalse antropoloogia radadele. Saalis kustuvad tuled, kuskil krabiseb filmilint. Kohe saab kino.

Eesti filmi esimesed sammud

Eesti kino – ja filmikunst on pika ajalooga pääsuke. 28. detsembril 1895 demonstreerisid vennad Auguste ja Louis Lumière Pariisis avalikkusele oma uut leiutist, kinematograafi. Vähem kui aasta pärast võis uut ilmaimet näha Tallinnas ja seejärel Tartus.

Esimesed filmivõtted toimusid Eestimaal siiski alles õige mitme aasta pärast. 30. aprillil 1908 jäädvustati Rootsi kuninga vahepeatust Tallinna reidil tema teekonnal Peterburgi, kümmekond päeva hiljem oli võimalik seda kinoekraanilt vaadata. Sellest aastast alates algaski maagiline retk, mille esimeseks teelesaatjaks oli Johannes Pääsuke.

Johannes Pääsuke - „Retk läbi Setumaa” (1913)

Esimeseks eestlasest filmitegijaks kujunes Johannes Pääsuke (1892-1918). Noor, äsja kahekümneseks saanud Pääsuke jäädvustas Sergei Utotškini õhulendamist 27. ja 28. aprillil 1912 Tartus ning neid kroonikakaadreid demonstreeriti paari päeva pärast 30. aprillil 1912 Tartu Illusionis. Seda kuupäeva võibki pidada eesti filmi sünnipäevaks.

Paari järgneva aasta jooksul valmisid Pääsukese käe all mitmed kroonikapalad ja lühifilmid ja esimene täispikk mängufilm „Karujaht Pärnumaal“.

Kultuuririkkuse aasta raames soovitame vaadata tema antropoloogiale  teedrajavat filmi „Retk läbi Setumaa” (1913).

Kättesaadav siit

Hardi Volmer - "Johannes Pääsukese tõeline elu"(2019)

Tõelise kummardus ühelt filmimehelt teisele. Hardi Volmer kujutas Johannes Pääsukest ja Setumaad tänapäeva mängufilmis, kus peaosasid mängisid Ott Sepp ja Märt Avandi.

Kättesaadav siit

Vladimir Gaidarov – „Kire lained“(1930)

Vladimir Gaidarovi film piiritusevedajate seiklusrikkast elust on esimene Saksa-Eesti koostööfilm. Laevamadruste rollides eesti näitleja Ants Eskola, balletitantsija Robert Rood ja kohalik rannarahvas. 

Kättesaadav siit.

Lennart Meri - „Linnutee tuuled“ (1977)

Kultuurantropoloogiline dokumentaalfilm soome-ugri rahvaste etnograafiast ja etnogeneesist on järg Lennart Meri filmile „Veelinnurahvas“ (1970). Meri interpreteerib soome-ugri hõimurahvaste sugulus-, keele- ning kultuurisuhteid. Soomlased, vepslased, vadjalased, setud, ersamordvalased, mansid, ungarlased, saamid, nganassaanid ja eestlased on üles võetud 1977. aastal Põhja-Soomes, Lapimaal, Vepsamaal, Vadjamaal, Mordvas, Handi-Mansimaal, Ungaris, Taimõri poolsaarel, Setumaal, Saare-ja Muhumaal ning 1970. aastal Neenetsi ringkonnas.

Eesti Vabariigi president Lennart Meri töötas 1963–1971 ja 1986–1988 Tallinnfilmis toimetaja, stsenaristi ja režissöörina.

Kultuuririkkuse teema-aasta programm Arkaadris           

MINEVIK: PÄRITOLU, USALDUSVÄÄRSUS

VEEBRUAR

Vabariigi aastapäev: “Riigivanem I”  ja “Riigivanem II” (1991)

MÄRTS

Teatrikuu: teatriteemalised dokumentaal- ja animafilmid ning ringvaatepalad

OLEVIK: IDENTITEET, KOHALOLU, AVATUS

APRILL

Mängufilmide kogu “Eesti maailmas. Maailm Eestis”

MAI

Kogukonnadokumentaalide kogu

"Setomaast saarteni” dokumentaalfilmide kogu

JUUNI

Välis-Eesti harrastusfilmide kogu

OLEVIK: HEAOLU, HOOLIVUS

JUULI

Ringvaatepalade kureeritud kogu “Söömine on ainus asi, mis toidab”

“Inimene ja loodus” probleemfilmide kogu

AUGUST

Poeetiliste dokumentaalfilmide kogu

SEPTEMBER

Rinvaatepalade kureeritud kogu “Noorus on ilus aeg”

Noortefilmide kogu

TULEVIK: TEADVELOLU, TULEMUSLIKKUS

OKTOOBER

“Uurali kaja” animafilmide kogu

NOVEMBER

Kureeritud kogu “Tulevik on filmitudengite päralt”: Tallinna Ülikooli Balti Filmi, Meedia ja Kunstide Instituudi tudengifilmid ja Eesti Kunstiakadeemia animafilmid

DETSEMBER

Saunateemaliste ringvaatepalade ja filmide kogu

Allikad: Arkaader, Jaak Lõhmus, Eesti Filmi andmebaas, Eesti Filmi Instituut

Krismar Rosin, Kultuuriministeeriumi nõunik