2025. aastal toimuv eesti keele õpet toetav koostöötegevuste sari „Eesti amps“ toob kokku eesti keelt õppivad täiskasvanud ja vabatahtlikud keeletoetajad. Sarja eesmärk on pakkuda vahetuid ja mitmekesiseid keelepraktika võimalusi, mille kaudu osalejad avastavad Eesti kultuuri, ajalugu ja igapäevaelu.
„Eesti amps“ on mõeldud täiskasvanutele, kes ei valda veel eesti keelt piisavalt hästi, kuid soovivad seda julgelt kasutada ja oma keeleoskust igapäevaelus rakendada. Kohtumised toimuvad loovas, toetavas ja sõbralikus keskkonnas, kus keelekasutus tekib loomulikult – tegutsedes, suheldes ja arutledes. Igas grupis osaleb kokku 15 inimest: 10 eesti keele õppijat ja 5 eesti keele vabatahtlikku, kes suhtlevad osalejatega ning toetavad keelelist arengut ja suhtlemisjulgust.
Kõik koostöötegevused lähtuvad põhimõttest, et keelt õpitakse kõige paremini koos tegutsedes. Igat kohtumist saadavad praktilised töölehed, päevikuülesanded ja vabatahtlikud eesti keele kõnelejad, kes toetavad suhtlust.
Iga tegevussari koosneb 10 kohtumisest, milles põimuvad eesti keel, kultuur, ajalugu, kirjandus ja igapäevaelu. Lisaks keeleõppijatele osalevad igas grupis ka vabatahtlikud keeletoetajad (eesti keelt emakeelena või vähemalt C1-tasemel kõnelejad), kes aitavad keelepraktikat julgustada ja toetavad suhtlust.
„Eesti amps“ pakub väikeseid, kuid sisukaid ampsusid Eesti kultuurist ja keelest – neid, mis aitavad keelekasutajal tunda end osana meie ühisest loost.
Vabamu: vabaduse, vastupanu ja demokraatia lood
Tallinnas viib koostöötegevusi läbi Vabamu, kelle kohtumised toovad fookusesse Eesti lähiajaloo, demokraatia toimimise, väärinfo, vabaduse tähenduse ning inimõigused. Teemad avanevad muuseumitundide, arutelude, mänguliste harjutuste ja praktiliste tööde kaudu.
Osalejad tutvuvad isikulugudega, külastavad näitusi ja võtavad osa loomingulistest tegevustest. Igal kohtumisel kasutatakse metoodikaid, mis toetavad aktiivset osalemist ja eesti keele julget kasutamist.
Jõhvi Keskraamatukogu: eesti kultuuripilt Ida-Virumaal
Ida-Virumaal pakub koostöötegevusi Jõhvi Keskraamatukogu, kus keeleõpe põimub visuaalkunsti, kirjanduse, muusika, pärimuse ja teatriga. Igas tunnis käsitletakse üht Eesti kultuuriilmingut – näiteks eesti skulptuuri, rahvariideid või filmikunsti.
Osalejad loovad ise pisiplastikat, õpivad rahvamuusikainstrumente mängima, lavastavad lühifilme ning saavad teadmisi Eesti kultuuriloo eri tahkudest. Iga kohtumine on praktiline ja toetab aktiivset suhtlust, loovust ja keelelist eneseväljendust.
Rakvere Raamatukogu: keskkond, liikumine ja kogukond
Lääne-Virumaal korraldab „Eesti ampsu“ kohtumisi Rakvere Raamatukogu, kes võtab fookusse kogukonna, loodusteadlikkuse ja pärandikultuuri. Tegevused toimuvad nii linnas kui looduses: osalejad külastavad taaskasutusnäitust, võtavad osa tantsupeost, osalevad ravimtaimede töötoas, keraamikaringis, loodusmatkadel ja kultuuriloolistel ringkäikudel. Sarja lõpetab ühine filmiõhtu ja toiduvalmistamine, mis pakub võimalust teha kokkuvõtteid ja jagada kogemusi.
Tegevuste läbiviimist rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondist+ rahastatava projekti nr 2021-2027.4.07.23-0006 „Eesti keele õpet toetavad tegevused ja kodanikuõpe“ alategevusest 3.4.4.5 Täiskasvanute koostöö- ja keelelaagrite käivitamine jm keeleõpet ja eesti keele kasutamist toetavad tegevused.