Eesti keele kursused Ukraina sõjapõgenikele

Kutsume ajutise ja rahvusvahelise kaitse saanud isikuid tasuta eesti keele kursustele, mis tuleb läbida riikliku kohanemisprogrammi Settle in Estonia raames. Pakutavate tasemete A1, A2 ja B1 kursuste üksikasjad on esitatud järgnevas küsimuste ja vastuste vormis.

Sobivatele kursustele saate registreeruda kohanemisprogrammi portaalis: REGISTREERU

Täpsustavate küsimustega võib pöörduda Integratsiooni Sihtasutuse konsultantide poole e-posti aadressil info@settleinestonia.ee.

 

Üksikasjalikumalt eesti keele kursustest Ukraina sõjapõgenikele

 

Millised eesti keele kursused tuleb Ukraina sõjapõgenikel läbida?

Ukraina sõjapõgenikel tuleb läbida need eesti keele kursused, mida Integratsiooni Sihtasutus pakub riikliku kohanemisprogrammi Settle in Estonia raames nii ajutise kaitse kui ka rahvusvahelise kaitse saanud isikutele. Kursused tagavad eesti keele oskuse nii algtasemel A1 kui ka järgmistel tasemetel A2 ja B1. Neid saab läbida tasuta veebis või suuremates linnades hommikul, pärastlõunal või õhtul.

Eesti keele õppimise eesmärk on teha Eestisse elama asumine võimalikult lihtsaks. Kursuste läbimine on seotud ka Eestis elamisloa saamisega.

  

Millistele kursustele saavad Ukraina sõjapõgenikud 2024. aastal registreeruda?

Seisuga 12. august  2024 saavad ajutise ja rahvusvahelise kaitse saanud isikud registreeruda eesti keele kursustele, mida saab läbida veebis või suuremates linnades alates käesoleva aasta augustist, septembrist või oktoobrist.

Ajutise kaitse saanud isikutele ette nähtud kursustel on umbes 1600  kohta: tasemel  A1 umbes 1000, tasemel  A2 umbes 200 ja tasemel  B1 umbes 400  kohta. Nendele kursustele tuleks registreeruda niipea kui võimalik, kuna registreerimine õpperühmadesse lõpeb kohtade täitumise korral ja sel aastal ei ole selliseid kursusi ette nähtud.

Praegu on rahvusvahelise kaitse saanud isikutele ette nähtud kursustel umbes 200 kohta: tasemel  A2 umbes 160 ja tasemel  B1 umbes 40  kohta. Sel sügisel lisandub neile umbes 1800 kohta algtaseme  A1 kursustel.

Sobivatele kursustele saab registreeruda kohanemisprogrammi portaalis: REGISTREERU. Portaali saab siseneda rakendustega Mobiil-ID, Smart-ID või ID-kaardiga. Pärast sisenemist saab oma isikukontol näha oma andmeid, samuti võimalikke koolituskursusi, valida nende hulgast sobiv kursus ja registreeruda.

 

Millal ja kuidas saab pakutavaid keelekursusi läbida?

Seisuga 12. august  2024 saavad ajutise kaitse saanud isikud registreeruda eesti keele tasemete A1, A2 ja B1 kursustele ja rahvusvahelise kaitse saanud isikud tasemete A2 ja B1 kursustele.

Kõik pakutavad kursused algavad käesoleva aasta augustis, septembris ja oktoobris. Need toimuvad veebis ja suuremates linnades hommikul, päeval või õhtul. Keelt õpetavad Integratsiooni Sihtasutuse riigihanke korras väljavalitud keelekoolide õpetajad.

Eesti keele kursus algajatele (tase  A1) kestab keskmiselt neli kuud, tasemel  A2 kuus kuud ja tasemel  B1 kaheksa kuud. Kursuste edukaks läbimiseks ja vastava tunnistuse saamiseks on vaja osaleda keeleõppes ja kursuste lõpus sooritada test.

Üksikasjalik teave (keeleõppe koht ja aeg, keeltekool jne) on leitav kohanemisprogrammi portaalis: SISENE. Selleks on vajalik Mobiil-ID, Smart-ID või ID-kaart. Pärast portaali sisenemist saab oma isikukontol näha oma andmeid, samuti võimalikke koolituskursusi, valida nende hulgast sobiv kursus ja registreeruda.

 

Mida tuleb teha enne keelekursustele registreerumist?

Kõigepealt soovitame siseneda kohanemisprogrammi portaali ja tutvuda pakutavate kursustega ja nende läbimise võimalustega: SISENE. Selleks on vajalik Mobiil-ID, Smart-ID või ID-kaart. Pärast portaali sisenemist saab oma isikukontol näha oma andmeid, samuti võimalikke koolituskursusi, valida nende hulgast sobiv kursus ja registreeruda.

Seejärel soovitame hoolikalt kaaluda, milline keelekursus teile sobib. Ühest küljest on vaja hinnata oma keeleoskust, et valida sobiva taseme kursus. Kohanemisprogrammi raames saab alustada taseme  A1 kursustel, jätkata tasemel  A2 ja lõpetada tasemel  B1. Teisest küljest tuleb hinnata, milline keeleõppe aeg ja koht sobib kõige paremini kokku igapäevaeluga. Näiteks kursuste veebis läbimiseks on vaja teatud päevadel keeleõppe jaoks ning keeleõppeseansside vahel ülesannete jaoks aega võtta, samuti võimalust kasutada programmi Zoom.

 

Kuidas registreeruda pakutavatele kursustele?

Nii ajutise kaitse saanud kui rahvusvahelise kaitse saanud isikud saavad registreeruda pakutavatele kursustele kohanemisprogrammi portaalis: REGISTREERU. Portaali sisenemiseks on vajalik Mobiil-ID, Smart-ID või ID-kaart. Pärast sisenemist saab oma isikukontol näha oma andmeid, samuti võimalikke koolituskursusi, valida nende hulgast sobiv kursus ja registreeruda.

 

Mida teha, kui isikukontol pole pakutud ühtegi keeleõppekursust?

Kui huvi pakub algtaseme  A1 kursus, kuid isikukontol pole ühtegi sellist kursust välja pakutud, tuleb sellest teatada, kirjutades aadressile info@settleinestonia.ee.

Kui huvi pakuvad taseme A2 või B1 kursused, kuid isikukontol pole ühtegi sellist kursust välja pakutud, tuleb aadressile info@settleinestonia.ee saata eelmise eesti keele taseme (vastavalt taseme A1 või A1 ja A2) kursuste läbimise tunnistus.

Mõlemal juhul tuleb meeles pidada, et sobivate kursuste puudumine kontol võib olla tingitud ka sellest, et kursuste õpperühmad on juba täidetud. Seetõttu soovitame registreeruda sobivatele kursustele esimesel võimalusel.

Kohanemisprogrammi portaalis saab kontrollida oma andmeid ja registreeruda kursustele: SISENE. Selleks on vajalik Mobiil-ID, Smart-ID või ID-kaart. Pärast portaali sisenemist saab isikukontol näha oma andmeid, samuti võimalikke õppekursusi.

 

Kuidas kinnitatakse registreerimine keelekursustele?

Kui registreerumine õnnestus, kuvatakse kohanemisprogrammi portaali isikukontol vastav kinnitus. Nädal enne kursuste algust saadab õpetaja e-kirja kursuste teabega (kursuste aadress, keeleõppe link jne). Nimetatud e-kirja saamiseks tuleb registreerumisel õigesti sisestada oma e-posti aadress.

 

Kas pärast keelekursuste läbimist tuleb sooritada eksam?

Pärast kursuste läbimist ei ole keeleeksami sooritamine kohustuslik. Õppe lõpus viiakse läbi test, mis aitab hinnata, mida ja kui hästi on midagi omandatud. Lähtuvalt testi tulemustest ja õppes osalemisest väljastatakse kursuste läbimise tunnistus. Saadud tunnistust tuleb kasutada eesti keele oskuse taseme kinnitamiseks, sh elamisloa pikendamiseks.

 

Mida pakub Eesti riikliku kohanemisprogrammi raames sõjapõgenikele veel?

Kohanemisprogramm Settle in Estonia on tasuta õppeprogramm, mida Eesti pakub vastsaabunud välismaalastele, et toetada kohanemist Eestis. Kohanemisprogramm koosneb mitmest kursusest, mille raames on võimalik omandada kohanemiseks vajalikud teadmised ja oskused: terviklik ülevaade elust Eestis, vastused küsimustele ja eesti keele oskus. Kursustel (õppemoodulid, kohustused jne) osalemise tingimused sõltuvad isiku õiguslikust seisundist Eestis: ajutise kaitse ja rahvusvahelise kaitse saanud või tavalises korras saabunud isikud.

Ajutise kaitse saanud isikud peavad läbima

  • baasmooduli: põhiteave Eesti riigi ja ühiskonna kohta (kuni kaheksa akadeemilist tundi) ja
  • keeleõppemooduli: eesti keele kursused tasemel A1 (100 akadeemilist tundi), A2 (150 akadeemilist tundi) või B1 (250 akadeemilist tundi).

Rahvusvahelise kaitse saanud isikud peavad läbima

  • baasmooduli: põhiteave Eesti riigi ja ühiskonna kohta (kuni kaheksa või 32 akadeemilist tundi) ja
  • keeleõppemooduli: eesti keele kursused tasemel A1 (100 akadeemilist tundi), A2 (150 akadeemilist tundi) või B1 (250 akadeemilist tundi).

 

Kellega ja kuidas tuleb ühendust võtta küsimuste korral eesti keele õppe või riikliku kohanemisprogrammi teemal?

Üldteave riikliku kohanemisprogrammi Settle in Estonia kohta on leitav Integratsiooni Sihtasutuse kodulehel https://www.integratsioon.ee/et/kohanemine. Ajakohane teave kursuste ja muude Eestis kohanemisega seotud aspektide kohta on leitav programmi Facebooki kontol: https://www.facebook.com/settleinestonia. Küsimused suunata Integratsiooni Sihtasutuse konsultantidele, kirjutades aadressile info@settleinestonia.ee.

ukraina