"Eesti keele majas ei õpetata eesti keelt liiga keeruliselt"

Nii ütleb Maria Galašova, kellele oli intensiivne keeleõpe meie Eesti keele majas oluliseks hüppelauaks oma karjääris ja tõukeks edasises elukorralduses. Maria oli lahkelt nõus oma keeleõppekogemusi jagama intervjuus Raadio 4-le, mille kokkuvõtte siinkohal ära toome.

Millal tundsite suuremat vajadust eesti keele õppimiseks?

Vajadus tekkis siis, kui mu tütrel hakkasid koolis kodutööd eesti keeles – kõik oli eesti keeles, sest ta käis keelekümblusklassis. Ma mõistsin, et tema aitamiseks pean ka ise keelt palju paremini oskama.

Kuidas algas Teie õppimine?

Ma teadsin, et meil on Narvas olemas Eesti keele maja ja seal on võimalik täiesti tasuta õppida ja omandada keeleoskuse erinevad tasemed. Eesti keele majas võeti mind rõõmuga vastu ja aidati. Umbes kuu aja pärast olin juba õppimas. Alguses õppisin  A2 tasemel ja seejärel juba B1 tasemel.

Paljude arvates on eesti keel on keeruline. Kas see vastab tõele, kas seda on lihtne õppida?

Eesti keele maja õpetamise võlu seisneb selles, et seal ei õpetata eesti keelt liiga keeruliselt. Seal selgitatakse näiteks, et küsimuses on juba vastuse lõpp peidus, või muud sarnast. Selliseid väikeseid nippe, mida koolis millegipärast ei räägita.

Mis tundus eesti keele õppimisel kõige keerulisem?

Minu jaoks oli kõige keerulisem rääkida, õigesti rääkida, mitte teha vigu ja üldse mõista, mida sõnavara tähendab. Ilmselt ongi kõige olulisem just sõnavara.

Kogu sõnavara ei saa siiski ainult kursustel omandada, tuleb ka kodus harjutada

Jah, loomulikult tuleb lisaks õppida. Ma kasutasin palju tasuta rakendusi. Telefonis on palju erinevaid rakendusi ja erinevaid veebilehti, kus saab samuti lisaks õppida.

Kuidas Teile praegu tundub, kas keelebarjäär on nüüdseks murtud?

Ilmselt sai keelebarjäär murtud pärast keelelaagrit. Nüüd on see on tõesti murtud. Kui oled eestikeelses keskkonnas, kus sind ei kritiseerita ja oodatakse rahulikult, kuni sa oma vastuse moodustad, motiveerib ja aitab see väga palju.

Räägiksite ehk lähemalt keelelaagrist?

Õppisin keelt B1 tasemel Eesti keele majas ja pärast sain meeldiva kutse tulla laagrisse otse oma postkasti. See tundus nagu kingitus. Keelelaager oli väga huvitav. Seal oli kultuuriprogramm, käisime erinevates töötubades, elasime mere ääres Saaremaal ja kõik oli suurepärane. Soovitan kõigile alustada õpingutega Eesti keele majas ja hiljem osaleda võimalusel ka eesti keele laagris.

Kas jätkate ka praegu eesti keele õppimist?

Jah, läksin B1.2 tasemele, samuti Eesti keele majja, ainult et nüüd õpin veebis. On tore, et sellised võimalused on olemas, sest Eesti keele maja on Tallinnas, Narvas ja veel on esindused mõnes piirkonnas, aga alati saab ka veebis õppida.

Kas teil on nüüd juba kogenud õppijana soovitusi algajatele, kes tahavad õppida, aga võib olla kardavad või ei tea kust alustada?

Nõuanne on väga lihtne – ära karda. See ongi kõige alus. Kuidas saad midagi tegema hakata, kui sa ei proovi? Minagi kartsin näiteks keelelaagrisse minna, sest ma läksin üksi. Ma ei tundnud kedagi. Ma arvasin, et lihtsalt proovin. Ja kõik läks parimail viisil. Seetõttu soovitangi kõigil mitte karta.

Maria intervjuud Raadio 4 eetris saab täispikkuses kuulata SIIT

Maria